برداشت ٣٠ هزار بشکه‌ای از یاران شمالی آغاز می‌شود

 • مدیرعامل شرکت نفت وگاز پرشیا با بیان این‌که طرح توسعه یاران شمالی یکی از موفق‌ترین طرح‌های بیع متقابل ایرانی است، گفت: پایان مهرماه برداشت روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت از این میدان محقق می‌شود.
 • ناجی سعدونی پس از امضای HOA توسعه و ازدیاد برداشت میدان‌های یاران، کوپال و مارون که امروز (سه شنبه، ١٣ مهرماه) امضا شد، به خبرنگار شانا گفت: شرکت نفت و گاز پرشیا امتحان خود را در توسعه میدان یاران شمالی پس داده است. 

  وی افزود: طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی یکی از طرح‌های موفق بیع متقابل ١٠٠ درصد ایرانی است که برداشت روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت از این میدان پایان مهرماه امسال محقق می شود.

  مدیرعامل شرکت نفت و گاز پرشیا گفت: البته در مواردی که نیاز بوده از کالاهای خارجی استفاده کرده‌ایم، اما حداکثر سهم سازندگان ایرانی در این طرح لحاظ شده است. 

  سعدونی با بیان این که عمده توسعه طرح یاران شمالی در دولت تدبیر و امید انجام شده است، تصریح کرد: ما نشان دادیم که می توانیم یک میدان نفتی را با پیمانکاران ایرانی و سهم بالاتر از ٧٠ درصدی سازندگان داخلی توسعه دهیم. 

  وی افزود: طرح توسعه یاران جنوبی از جمله طرح‌هایی است که با کمترین تاخیر به بهره‌برداری می رسد. 

  مدیرعامل شرکت نفت و گاز پرشیا تاخیر چندماهه این شرکت در برداشت ٣٠ هزار بشکه از میدان یاران را دیر تنفیذ شدن قرارداد و اخذ برخی مجوزها اعلام کرد. 

  وی افزود: متاسفانه هم اکنون فرایند تحویل کالا از گمرکات کشور به کُندی انجام می‌شود. در گذشته کالاهای بخش نفت با سرعت از گمرک ترخیص می‌شدند، اما امروز کالاهای نفت باید فرایند طولانی را برای ترخیص طی کنند. 

  سعدونی درباره دلیل ورود این شرکت برای اجرای طرح‌های ازدیاد برداشت نیز اظهار کرد: به راحتی می‌توانیم با افزایش ضریب بازیافت میدان‌های خود، تولید نفت را افزایش دهیم.

  مدیرعامل شرکت نفت و گاز پرشیا اعلام کرد: برای فعالیت در حوزه ازدیاد برداشت اعتقاد ملی داریم.

  صبح امروز سه شنبه ( ١٣ مهرماه) با امضای نخستین قراردادهای جدید نفتی میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پرشیا، مسئولیت توسعه میدان مشترک یاران و اجرای فعالیت‌های ازدیاد برداشت به منظور افزایش ضریب بازیافت نفت در مخازن آسماری و بنگستان «میدان کوپال» و «مخزن بنگستان میدان مارون» نیز در قالب ٢ قرارداد دیگر به این شرکت داخلی واگذار شد.   

  شرکت ملی نفت ایران انتظار دارد با اجرای فعالیت‌های توسعه‌ای «گروه توسعه انرژی تدبیر» در میدان‌های یاران شمالی، جنوبی، کوپال و مارون تولید روزانه نفت خام این میدان‌ها از رقم ١٨٥ هزار بشکه کنونی به حداقل ٢٦٠ هزار بشکه برسد.

  علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای توسعه این میدان‌ها را ٢,٢ میلیارد دلار اعلام و ابراز امیدواری کرد: شرکت نفت و گاز پرشیا از توانمندی‌های شرکتهای خارجی  در اجرای این پروژه نیز بهره‌مند شود.

  شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا «ستاد اجرایی فرمان امام (ره)» یکی از هشت شرکت ایرانی است که در فرایند تعیین صلاحیت شرکت‌های مستعد برای فعالیت E&P از سوی وزارت نفت صاحب صلاحیت تشخیص داده شده است. این شرکت در سال ١٣٨٤ به منظور اجرای توسعه میدان‌های نفت وگاز تاسیس شد.

  شرکت ملی نفت ایران پیش از این اعلام کرده بود، شرکت‌های ایرانی مستعد برای فعالیت در قالب اکتشاف و تولید می‌توانند راهبری میدان‌های کوچک و متوسط را بر عهده گیرند و در صورت نیاز از همکاری شرکت‌های خارجی در این زمینه استفاده کنند.