امضا تفاهم نامه ی همکاری در خصوص توسعه ی میدان گازی لاوان

امضا تفاهم نامه ی همکاری در خصوص توسعه ی میدان گازی لاوان بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه ی نفت و گاز پرشیا در تاریخ پنجم مهرماه نود و شش

 

میدان گازی لاوان تحت الارض جزیره لاوان، در 360 کیلومتری بندرعباس، در فاصله 18 كيلومتري از سواحل ايران، در قسمت مرکزی خلیج فارس در نزدیکی جزیره کیش و حدفاصل ۷۰ کیلومتری میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد.

میدان گازی لاوان در سال 1961 ميلادي کشف شده است. وجود مخزن گازی با عميقتر كردن چاه لاوان يك (حفاري شده در دهه 1340) و حفر يك حلقه چاه جديد در سال 2004 ميلادي به اثبات رسيده است. سطح اين ميدان 1.۵ برابر جزیره با حجم درجای گاز برآورد شده بالغ بر ۹.۵ تریلیون فوت مکعب بوده و از این میزان 6.2 تریلیون فوت مکعب گاز قابل برداشت می باشد. حجم ميعانات گازي برآورد شده نیز معادل 62 ميليون بشكه می باشد.

لایه هاي گازی میدان لاوان در امتداد لايه هاي گازي میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد. 80 درصد از مخزن گازی میدان لاوان در خشکی قرار دارد و فقط 20 درصد از آن در حاشیه فراساحلی این جزیره واقع شده است.

 

 بر اساس برآوردها، ذخیره گاز میدان لاوان با حفاری در قسمت خشکی آن در دسترس خواهد بود و در برنامه اولیه توسعه، تمام چاه ها در سطح خشکی حفاری شده و از طریق حفاری های افقی، بخش های فراساحلی این مخزن نیز قابل دسترسی خواهد بود.