1- طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی 

از جمله پروژه های مهم و عظیم در دست اجرا، طرح «توسعه میدان نفتی یاران شمالی» است که عملیات آن از سال 1390 با امضای موافقت نامه فیمابین شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا و شرکت ملی نفت ایران، آغاز گردیداین میدان در مجاورت میدان آزادگان جنوبی و در نزدیکی میادین جفیر و یادآوران قرار دارد. هدف از توسعه این میدان، تولید 30 هزار بشکه نفت به صورت روزانه می باشدانجام طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی با مدت زمان قراردادی 52 ماه در بخش نفت 62 ماه و در بخش گاز و مشتمل بر موارد زیر می باشد:

 •  بخش تحت الارض 
 • تعمیر و تکمیل یک حلقه چاه اکتشافی - تولیدی
 • بخش سطح الارض
 • احداث تسهیلات سرچاهی و خطوط لوله جریانی از 20 حلقه چاه به تاسیسات کلاستر 
 • احداث واحد کلاستر
 • احداث خطوط لوله انتقال نفت
 • احداث خطوط انتقال برق
 • تهیه کالاهای دیرتحویل از جمله: پمپ های انتقال نفت، کمپرسور، پکیج نم زدائی، تفکیک گر نفت و گاز و آب، شیرآلات ابزار دقیق، سیستم کنترل و قطع اضطراری، سیستم اندازه گیری دقیق جریان نفت و ...

نفت حاصل از تولید زود هنگام به واحد کلاستر شمالی میدان نفتی آزادگان جنوبی، نفت حاصل از تولید نهایی به کارخانه بهره برداری متمرکز غرب کارون و گاز تولیدی حاصل از فرآورش در کلاستر طرح نیز به کارخانه گاز NGL-3200  انتقال خواهد یافت.

اهم دستاوردهای طرح توسعه یاران شمالی به شرح زیر می باشد:

 • این پروژه اولین پروژه موفق بیع متقابل (Buy-Back) است که توسط یک پیمانکار ایرانی با کمترین انحراف از برنامه زمان بندی در حال اتمام و رو به بهره برداری است.
 • سرمایه گذاری انجام شده طرح حدود 700 میلیون دلار می باشد.
 • اشتغال به طور متوسط بیش از 1800 نفر مستقیم در فعالیت های توسعه میدان نفتی یاران شمالی، در حالیکه حدود 5 برابر این تعداد، اشتغال غیر مستقیم در رابطه با این طرح ایجاد گردیده است. همچنین به این عدد نیز می توان اشتغال تولیدکنندگان و فروشندگان کالاهای داخلی پروژه را اضافه نمود.
 • حفاری انحرافی بیش از 2500 متر در یکی از پیچیده ترین چاههای خشکی در ایران با درجه دشواری حفاری بالا که تاکنون در حفاری های خشکی در ایران بی سابقه بوده است.
 • شناسایی و ارزیابی کیفیت مخزنی کانال موجود در منطقه و افزایش چشم گیر توان تولید از مخزن با استفاده از ظرفیت کانال کشف شده
 • حفاری تواِم با ریسک بالا جهت رسیدن به شاخه جنوبی کانال موجود در میدان چاه شماره 7 یاران (توان تولید نفت بیش از 5000 بشکه در روز آزمایش جریانی اثبات گردید).
 • بهینه سازی عملیات و کاهش زمان حفاری چاه ها به گونه ای که چاه های آخر با کمترین زمان حفاری نسبت به چاه های مشابه در منطقه غرب کارون حفاری گردیده اند.
 • ثبت رکورد جدید در منطقه غرب کارون در زمینه سرعت حفاری افقی (حفاری افقی 143 متر در 21 ساعت).

2- بهره برداری، نگهداری و تعمیرات در میدان نفتی یاران (شمالی-جنوبی)

قرارداد بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداشت از 40 حلقه چاه موجود در میادین یاران شمالی (22 حلقه چاه) و یاران جنوبی (18 حلقه چاه) و تأسیسات سطح الارضی میدان شامل: واحدها و تفکیک نفت و گاز، خم‌زدایی و تقویت فشار گاز واحد پمپاژ نفت، نیروگاه، خطوط انتقال نفت و گاز و ... به مدت دو سال به شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا محول شده است. برخی از فعالیت‌های انجام شده در این قرارداد به شرح زیر است:

·      اطمینان از فعال بودن سیستم‌های ایمنی فرآیندی نظیر ESD، PSV، فلر و تخلیه فشار؛

·      بازدیدهای لازم به‌صورت منظم و انجام تعمیرات دستگاه‌ها؛

·      ارایه coordination procedure برای انجام کلیه‌ی فعالیت‌ها؛

·      House Keeping تمامی تأسیسات؛

·      انجام مانیتورینگ فلر و اندازه‌گیری کیفی و کمی گاز فلر.

3- توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی

حفاری ارایه خدمات فنی، مهندسی و نظارت پروژه، برای عملیات حفاری و تکمیل پانزده حلقه چاه در دو بخش EPDS (حفاری تحت الارضی) و EPC (سطح الارضی).

کلیه پانزده حلقه چاه موجود به پایان رسیده است و عملیات سطح الارض این پروژه شامل مهندسی، تأمین کالا، اجرای تأسیسات سرچاهی و 40 کیلومتر خطوط لوله جریانی چاه‌ها تا چندراهه شماره 4 و 5 آزادگان جنوبی در قالب قرارداد جداگانه به شرکت پرشیا واگذار و همزمان در دست اجرا می‌باشد.

4- طراحی، احداث و راه‌اندازی ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در میادین هما و وراوی و احداث مرکز تفکیک در میدان تابناک (EPCF)

·      احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در میدان‌های هما و وراوی جهت نگهداشت تولید مستمر این میادین و تأمین خوراک پالایشگاه پارسیان؛

·      احداث مرکز تفکیک میدان تابناک جهت جداسازی آب و میعانات گازی از سیال حاصل از چاه‌های میدان و انتقال میعانات گازی به پالایشگاه پارسیان؛

5- قرارداد IPC میدان نفتی یاران

این پروژه در جهت افزایش تولید نفت به روش‌های نوین ازدیاد برداشت شامل روش‌های IOR و EOR در مرحله نهایی تنفیذ قرارداد توسط شرکت ملی نفت ایران می‌باشد که توسط شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا انجام خواهد شد.

6- طراحی و احداث تأسیسات در میدان نفتی رامین

ميدان نفتي رامين در 30 كيلومتري شمال شهر اهواز و در شمال غربي مخزن مارون واقع شده است و داراي نفت نسبتا سبك در سازند آسماري و بنگستان است. وجود نفت در اين مخزن ابتدا در سال 1354 با حفر چاه شماره يك رامين كشف و سپس به وسيله حفاري چاه شماره 2 رامين مورد تاييد قرار گرفت.

در حال حاضر اجرای طرح رامین در قالب یک بسته یکپارچه از طرح عملیات محور نگهداشت و افزایش تولید 27 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب می‌باشد که به دو بسته تحت الارض و سطح الارض تقسیم شده است.

بسته تحت الارض شامل حفاری 6 حلقه چاه جدید و تعمیر و تکمیل 2 حلقه چاه می‌باشد.

بسته سطح الارض شامل 4 بخش ذیل می‌باشد:

·      پروژه احداث هِدِر و افزايش ظرفيت رديف تفكيك L واحد بهره برداري اهواز؛

·      احداث كلاستر رامين با ظرفيت 20 هزار بشكه در روز؛

·      احداث خط لوله "10 انتقال گاز رامين به كارخانه شيرین سازی آماک؛

·      احداث ایستگاه تقویت فشار و نمزدایي گازهای همراه ميدان رامين.

7- اجرای فرازآوری مصنوعی با نصب پمپ‌های درون چاهی در میدان نفتی یاران شمالی

این پروژه به منظور افزایش تولید نفت از میدان مشترک یاران شمالی طراحی گردید. در این پروژه پس از انجام مطالعات و طراحی پمپ‌های مورد نیاز، ساخت تجهیزات مورد نیاز توسط سازندگان مطرح روسی انجام پذیرفت و در نهایت نصب یازده دستگاه پمپ، سبب بهبود تولید به میزان 50% گردید.

8- قرارداد توسعه و بهره ­برداری میدان کوپال

پروژه توسعه و بهره­برداری از میدان کوپال در قالب قرارداد IPC شرکت ملی نفت ایران به شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا به عنوان یک شرکت اکتشاف و تولید (E&P) همراه با شریک خارجی نسبت به نوسازی تسهیلات فرآورشی و تولیدی موجود این میدان و اجرای فرآیندهای EOR/IOR با حفر چاه‌های جدید اقدام خواهد شد.

9- توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی

توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی به عنوان یکی از بزرگترین میدان های نفتی ایران در حال حاضر توسط این شرکت مورد مطالعه قرار گرفته است. بر اساس اهداف مشخص شده در این پروژه مقرر است که نسبت به افزایش تولید از این میدان با حفر چاه‌های جدید، بروزرسانی و ایجاد ظرفیت مضاعف در تسهیلات فرآورشی موجود و به‌کارگیری روش‌های مختلف فرازآوری مصنوعی اقدام گردد. همچنین اجرای فرآیندهای EOR/IOR مورد بررسی قرار خواهد گرفت.